Kdo jsem a co chci

patentový zástupce_2

 

Jsem normální smrtelník věřící, že když se dělají věci pořádně, musí mít úspěch. Patentařinu již dělám 10 let a snad výhodou je, že jsem se všechno naučila sama, tudíž bych to nemusela zapomenout a navíc, pouze z chyb vznikají zkušenosti. Kdybych nenarážela na problémy, dneska nevím, na co si dát pozor. Dříve jsem stála na opačném břehu, konkrétně v chemickém průmyslu. Ze začátku pro mě řeči patentových právníků byly nestravitelné, a proto nyní na dotazy odpovídám způsobem, jakého se mi samotné nedostávalo.

Jsem trošku odvážný exibicionista, mám ráda změny a pokrok, což ne každému pasuje. Ale takové osoby nerozdýchají ani můj účes, natož můj systém práce, tak si alespoň vzájemně neubíráme čas. Když píšete patenty, nikdy nechodíte po vyšlapaných cestách, to by znamenalo, že už to vymyslel někdo před Vámi a v tom případě tady nemáte, teda spíš já, co dělat. Proto vždycky tvoříte úplně novou věc a na to, jak říká můj manžel, musíte mít k…e, no prostě odvahu.

Slyšela jsem názory, že každý patent lze obejít. Kdybych si to myslela taky, tak bych raději položila tužku a šla hrát fotbal. Spíš je to o tom, že ten, kdo to obešel, byl lepší, než ten, co to vymyslel. Mě osobně psaní patentů přijde jako obrovský adrenalin. Máte jen jednu šanci, sice času kolik potřebujete nebo kolik dovolí klient, ale jednou musíte říct, hotovo, podáváme. A je konec. Čas se zastaví a nic již nelze vrátit. Kostky jsou vrženy, priorita je založená.

Oproti adrenalinovým sportům, které jsem si samozřejmě také zkusila, je to trošku rozdíl. Třeba tandemový seskok padákem ze 4000 m pro mě byl fantastický zážitek, bohužel jsem se nebála (kdyby to někoho zajímalo, dám to na blog), ale u bungee jumping, jakmile jsem se odrazila od okraje mostu, byl to strach o holý život, i když sami sobě vysvětlujete, že se nemůže nic stát. A tady je ten obrovský rozdíl. U bungee se bojíme, protože víme, co nás čeká a jaké jsou nástrahy, takže bychom se bát nemuseli, jestli ovšem nenarazíme na nějakého amatéra, který by nám špatně nastavil délku lana. Kdežto u patentů žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí, takže jsme v klidu, což pro psaný patent může být smrtící. Když si však uvědomíte, že právě při tvorbě patentu bojujete s konkurencí a všemi koumáky, kteří budou mít tendence patent obcházet, snažit se jej zneplatnit atp., začnete se bát. Já se bojím, proto vždycky udělám všechno, aby mohla stejně jako u bungee říct, jak to dopadne.

Často předtím musím s klienty bojovat o každý příklad navíc, větu, informaci, slovo. Ale není lepší zadostiučinění než mezinárodní rešerše bez jediné připomínky a po té skupina patentů udělených po světě.

FacebookLinkedinYouTube