Uvedené příklady nijak neomezují rozsah ochrany

Tento výrok v popisech vynálezů občas výdám. Naposledy minulý týden u přihlášky vynálezu, která byla podána v ČR a v PATENT SKY jsme ji rozšiřovali a podávali evropskou patentovou přihlášku. Většinou tedy u přihlašovatelů, kteří ještě nezažili boj o skutečný rozsah vynálezu a domnívají se, že tento výrok snad rozsah ochrany, který chtějí, nějak zachrání oproti tomu, co skutečně svým popisem chrání. Ne, není tomu tak! 

Tyto, ani další obdobné prohlášení, co se kvality a šíře ochrany týče, nijak nepřispívají. Jediné co má skutečně smysl, je doložení experimentálních dat o maximálním možném rozsahu. Jestliže budete definovat syntézu, která probíhá při teplotě od 25 do 500°C, měli byste poskytnout výsledky analýzy připraveného produktu při obou extrémních teplotách a nejlépe ještě jednu mezi nimi. Uvedete-li však jej jeden příklad např. při teplotě syntézy 480°C, bude Vám s největší pravděpodobností rozsah ochrany pro teploty 25 až 500°C zamítnut a budete se muset značně omezit. A výrok: “…uvedené příklady nijak neomezují rozsah ochrany” rozhodně nenahrazuje argumenty, že syntéza funguje i při pokojové teplotě.

Kdyby tomu tak bylo, tak by nás patentových zástupců nebylo potřeba a v patentové ochraně už by se nevyznal vůbec nikdo.
FacebookLinkedinYouTube